Leupold 183836 VX-6HD Gen 2 2-12x42mm CDS-SZL2 Illuminated FireDot Duplex Reticle 30mm
Leupold 183836 VX-6HD Gen 2 2-12x42mm CDS-SZL2 Illuminated FireDot Duplex Reticle 30mm
$2,199.99
200 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The VX-6HD Gen 2 1-6x24mm offers a highly versatile magnification range that makes it ideal for maintaining situational awareness when acquiring and tracking game that may appear suddenly in tight, cluttered areas or for varmint hunting across an open landscape. The VX-6HD Gen 2 hunting riflescope delivers industry-leading light transmission, glare reduction, and clarity all in one, ultra-rugged and lightweight package.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Leupold 183836 VX-6HD Gen 2 2-12x42mm CDS-SZL2 Illuminated FireDot Duplex Reticle 30mm by Leupold? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 030317037048 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 183836 |
| Adjustable Parallax | Side Focus |
| Eye Relief | 3.70" – 3.80" |
| Length | 17.0500 |
| Magnification | 2-12x |
| Model | VX-6HD |
| Objective Size | 24mm |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 2-12 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated FireDot Duplex |
| Shipping Weight | 2.05 |
The VX-6HD Gen 2 1-6x24mm offers a highly versatile magnification range that makes it ideal for maintaining situational awareness when acquiring and tracking game that may appear suddenly in tight, cluttered areas or for varmint hunting across an open landscape. The VX-6HD Gen 2 hunting riflescope delivers industry-leading light transmission, glare reduction, and clarity all in one, ultra-rugged and lightweight package.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Leupold 183836 VX-6HD Gen 2 2-12x42mm CDS-SZL2 Illuminated FireDot Duplex Reticle 30mm by Leupold? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 030317037048 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 183836 |
| Adjustable Parallax | Side Focus |
| Eye Relief | 3.70" – 3.80" |
| Length | 17.0500 |
| Magnification | 2-12x |
| Model | VX-6HD |
| Objective Size | 24mm |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 2-12 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated FireDot Duplex |
| Shipping Weight | 2.05 |












