Leupold 185336 VX-Freedom Matte Black 4-12x40mm, 1″ Tube Hunt-Plex Reticle
Leupold 185336 VX-Freedom Matte Black 4-12x40mm, 1″ Tube Hunt-Plex Reticle
$499.99
213 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The VX-Freedom delivers legendary Leupold performance and dependability in a versatile magnification range thats ideal for mid to longer-range shots. Built around Leupold’s Advanced Optical System, the VX-Freedom delivers tried and true light transmission, glare reduction in harsh light and the resolution and clarity that recreational sportsmen and sportswomen demand. Features hardened surface coatings are added to meet extreme military standards in scratch resistance and added lens protection.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Leupold 185336 VX-Freedom Matte Black 4-12x40mm, 1″ Tube Hunt-Plex Reticle by Leupold? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 030317041205 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 185336 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.70" – 4.90" |
| Length | 12.4 |
| Magnification | 4-12x |
| Model | VX-Freedom |
| Objective Size | 40mm |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 3.3 |
| Power | 4X – 12X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Hunt-Plex Reticle |
| Shipping Weight | 1.2 |
The VX-Freedom delivers legendary Leupold performance and dependability in a versatile magnification range thats ideal for mid to longer-range shots. Built around Leupold’s Advanced Optical System, the VX-Freedom delivers tried and true light transmission, glare reduction in harsh light and the resolution and clarity that recreational sportsmen and sportswomen demand. Features hardened surface coatings are added to meet extreme military standards in scratch resistance and added lens protection.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Leupold 185336 VX-Freedom Matte Black 4-12x40mm, 1″ Tube Hunt-Plex Reticle by Leupold? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 030317041205 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 185336 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.70" – 4.90" |
| Length | 12.4 |
| Magnification | 4-12x |
| Model | VX-Freedom |
| Objective Size | 40mm |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 3.3 |
| Power | 4X – 12X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Hunt-Plex Reticle |
| Shipping Weight | 1.2 |











