Marlin 1894 Trapper Full Size 44 Special/44 Rem Mag 8+1/9+1 16.10″ Satin Threaded Barrel, Satin Stainless Steel Receiver, Fixed Black Laminate Stock
Marlin 1894 Trapper Full Size 44 Special/44 Rem Mag 8+1/9+1 16.10″ Satin Threaded Barrel, Satin Stainless Steel Receiver, Fixed Black Laminate Stock
$1,272.04
100 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Marlin 1894 Trapper is the ideal big-bore rifle that is short, quick-handling and optimized for hunting.The Trapper features the ability to fire 44 Rem Mag and 44 Special; threaded barrel, with factory-installed thread protector; non-shiny finish stainless steel; adjustable Skinner Sights; rubber buttpad; sharp checkering provides an excellent grip in all weather conditions; oversized lever loop provides clearance for operation with heavy gloves; slim forend for an attractive look and comfortable feel. Includes sling swivel studs and offset hammer spur.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Marlin 1894 Trapper Full Size 44 Special/44 Rem Mag 8+1/9+1 16.10″ Satin Threaded Barrel, Satin Stainless Steel Receiver, Fixed Black Laminate Stock by Marlin? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676704514 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 70451 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 9 + 1 (44SPC) / 8 + 1 (44Mag) |
| Length | 45 |
| Model | 1894 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-20" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 8.45 |
| Sights | Adjustable Skinner Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
The Marlin 1894 Trapper is the ideal big-bore rifle that is short, quick-handling and optimized for hunting.The Trapper features the ability to fire 44 Rem Mag and 44 Special; threaded barrel, with factory-installed thread protector; non-shiny finish stainless steel; adjustable Skinner Sights; rubber buttpad; sharp checkering provides an excellent grip in all weather conditions; oversized lever loop provides clearance for operation with heavy gloves; slim forend for an attractive look and comfortable feel. Includes sling swivel studs and offset hammer spur.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Marlin 1894 Trapper Full Size 44 Special/44 Rem Mag 8+1/9+1 16.10″ Satin Threaded Barrel, Satin Stainless Steel Receiver, Fixed Black Laminate Stock by Marlin? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676704514 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 70451 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 9 + 1 (44SPC) / 8 + 1 (44Mag) |
| Length | 45 |
| Model | 1894 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-20" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 8.45 |
| Sights | Adjustable Skinner Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |












