MCX-Spear 6.8X51 16″ Coyote 1/20RD
MCX-Spear 6.8X51 16″ Coyote 1/20RD
$4,199.99
14 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Sig Sauer, MFG# RSPEAR-68-16B-NG, UPC: 798681703081, UOM: Each, MCX-Spear, 6.8X51, 16″ Threaded, M-LOK, Picatinny, Folding Telescoping Stock, Coyote, 20-rd, SIGA, SIGALG05, SIGALGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on MCX-Spear 6.8X51 16″ Coyote 1/20RD by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681703081 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RSPEAR-68-16B-NG |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6.8 X 51mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 38.3'' |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Steel AR-10 Mag |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 12.2 |
| Sights | Optic Ready |
Sig Sauer, MFG# RSPEAR-68-16B-NG, UPC: 798681703081, UOM: Each, MCX-Spear, 6.8X51, 16″ Threaded, M-LOK, Picatinny, Folding Telescoping Stock, Coyote, 20-rd, SIGA, SIGALG05, SIGALGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on MCX-Spear 6.8X51 16″ Coyote 1/20RD by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681703081 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RSPEAR-68-16B-NG |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6.8 X 51mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 38.3'' |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Steel AR-10 Mag |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 12.2 |
| Sights | Optic Ready |












