MCX Spear-LT 7.62×39 16″ FoldStk Coy 1/28rd
MCX Spear-LT 7.62×39 16″ FoldStk Coy 1/28rd
$2,607.52
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Sig Sauer, MFG# RMCX-762R-16B-LT, UPC: 798681660889, UOM: Each, MCX Spear-LT, 7.62×39, 16″ Barrel, Folding Stock, Coyote, 28-rd, SIGA, SIGALG05, SIGALGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on MCX Spear-LT 7.62×39 16″ FoldStk Coy 1/28rd by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681660889 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-16B-LT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 1-30RD |
| Length | 34.3'' |
| Magazine Included | 1 x 28-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | Ambi Safety |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Sig Sauer, MFG# RMCX-762R-16B-LT, UPC: 798681660889, UOM: Each, MCX Spear-LT, 7.62×39, 16″ Barrel, Folding Stock, Coyote, 28-rd, SIGA, SIGALG05, SIGALGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on MCX Spear-LT 7.62×39 16″ FoldStk Coy 1/28rd by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681660889 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-16B-LT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 1-30RD |
| Length | 34.3'' |
| Magazine Included | 1 x 28-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | Ambi Safety |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |












