Mossberg 27935 Patriot Bolt 30-06 Springfield 5+1 22″ Black Synthetic Stock Blued Right Hand Vortex Crossfire II 3-9x40mm Fluted Barrel
Mossberg 27935 Patriot Bolt 30-06 Springfield 5+1 22″ Black Synthetic Stock Blued Right Hand Vortex Crossfire II 3-9x40mm Fluted Barrel
$537.86
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The classically styled Mossberg Patriot looks great on the gun rack and feels great when shouldered. Attractive, accurate and affordable, this bolt-action rifle comes standard with Mossberg’s patented LBA trigger, user adjustable from 2 to 7 lbs, and Weaver-style bases. It has a spiral fluted bolt with a knurl pattern to ensure smooth, comfortable and reliable cycling. The 22″ fluted barrel is matte blued and has a recessed crown to ensure accuracy and durability. It comes with a drop box magazine for convenient loading and unloading. This Patriot model has a black synthetic stock and features a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Mossberg 27935 Patriot Bolt 30-06 Springfield 5+1 22″ Black Synthetic Stock Blued Right Hand Vortex Crossfire II 3-9x40mm Fluted Barrel by Mossberg? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813279352 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 27935 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .30-06 Springfield |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46.7500 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 10.3 |
| Sights | No |
The classically styled Mossberg Patriot looks great on the gun rack and feels great when shouldered. Attractive, accurate and affordable, this bolt-action rifle comes standard with Mossberg’s patented LBA trigger, user adjustable from 2 to 7 lbs, and Weaver-style bases. It has a spiral fluted bolt with a knurl pattern to ensure smooth, comfortable and reliable cycling. The 22″ fluted barrel is matte blued and has a recessed crown to ensure accuracy and durability. It comes with a drop box magazine for convenient loading and unloading. This Patriot model has a black synthetic stock and features a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Mossberg 27935 Patriot Bolt 30-06 Springfield 5+1 22″ Black Synthetic Stock Blued Right Hand Vortex Crossfire II 3-9x40mm Fluted Barrel by Mossberg? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813279352 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 27935 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .30-06 Springfield |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46.7500 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 10.3 |
| Sights | No |











