Mossberg 500 Slugster Shotgun 20ga 3″ Chamber 5rd Capacity 24” Barrel Black Stock
Mossberg 500 Slugster Shotgun 20ga 3″ Chamber 5rd Capacity 24” Barrel Black Stock
$464.00
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Features:
- Slug barrel features adjustable rifle sights and a fully rifled bore
- Standard pump-action features include dual extractors steel-to-steel lockup twin action bars and anti-jam elevator
- Ambidextrous Safety
Specifications:
- Gauge: 12 Gauge
- Action Type: Pump-Action
- Chamber Size 3"
- Usage: Hunting/Sporting
- Barrel Type: Fully Rifled Bore
- Barrel Length: 24"
- Barrel Finish: Matte Blue
- Capacity: 5
- Length: 43.5"
- LOP: 13.87"
- LOP Type: Fixed
- Sights: Adj. Rifle
- Stock: Synthetic (Black)
- Weight: 7
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Mossberg 500 Slugster Shotgun 20ga 3″ Chamber 5rd Capacity 24” Barrel Black Stock by Mossberg? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813564359 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 56435 |
| Action | Pump Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| Length | 36.5 |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Shotgun |
| Rate of Twist | 1-in-36" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 7.4 |
| Sights | Adj Rifle |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Features:
- Slug barrel features adjustable rifle sights and a fully rifled bore
- Standard pump-action features include dual extractors steel-to-steel lockup twin action bars and anti-jam elevator
- Ambidextrous Safety
Specifications:
- Gauge: 12 Gauge
- Action Type: Pump-Action
- Chamber Size 3"
- Usage: Hunting/Sporting
- Barrel Type: Fully Rifled Bore
- Barrel Length: 24"
- Barrel Finish: Matte Blue
- Capacity: 5
- Length: 43.5"
- LOP: 13.87"
- LOP Type: Fixed
- Sights: Adj. Rifle
- Stock: Synthetic (Black)
- Weight: 7
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Mossberg 500 Slugster Shotgun 20ga 3″ Chamber 5rd Capacity 24” Barrel Black Stock by Mossberg? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813564359 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 56435 |
| Action | Pump Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| Length | 36.5 |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Shotgun |
| Rate of Twist | 1-in-36" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 7.4 |
| Sights | Adj Rifle |
| Sights Type | Adjustable Sights |












