CHRIS 8011202100 MPR RIMFIRE 22M 16 BLKNTD
CHRIS 8011202100 MPR RIMFIRE 22M 16 BLKNTD
$1,799.99
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Modern Precision Rifle Rimfire combines the function of a chassis rifle with the accuracy of a carbon fiber tension barrel to deliver a rifle in a class of its own. Able to fold down into a pack and reach impressive distances. Features a Remington 700-style trigger; lightweight billet aluminum chassis with a folding stock; FFT carbon fiber handguard with M-LOK; adjustable FFT carbon fiber cheek piece and LOP; AR compatible grip; 6 QD flush cup mounts combine to create a powerhouse of a platform in a lightweight, packable package. Includes Ruger BX-1 magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CHRIS 8011202100 MPR RIMFIRE 22M 16 BLKNTD by Christensen Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 840290502309 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 8011202100 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .22 WMR |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 41.5 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:14" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 8.15 |
The Modern Precision Rifle Rimfire combines the function of a chassis rifle with the accuracy of a carbon fiber tension barrel to deliver a rifle in a class of its own. Able to fold down into a pack and reach impressive distances. Features a Remington 700-style trigger; lightweight billet aluminum chassis with a folding stock; FFT carbon fiber handguard with M-LOK; adjustable FFT carbon fiber cheek piece and LOP; AR compatible grip; 6 QD flush cup mounts combine to create a powerhouse of a platform in a lightweight, packable package. Includes Ruger BX-1 magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CHRIS 8011202100 MPR RIMFIRE 22M 16 BLKNTD by Christensen Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 840290502309 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 8011202100 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .22 WMR |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 41.5 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:14" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 8.15 |












