Original Henry 44-40 24.5″Bbl AS 13rd
Original Henry 44-40 24.5″Bbl AS 13rd
$2,529.73
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Henry Repeating Arms, MFG# H011, UPC: 619835100016, UOM: EA, Original Henry, 44-40WCF, 24.5″Octagon, Blade Front/Folding Ladder Rear, Blue/Walnut, 13-rd, HENR, HENRLG12, HENRLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Original Henry 44-40 24.5″Bbl AS 13rd by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835100016 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H011 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 24.5" |
| Caliber/Gauge | .44-40 Winchester |
| Capacity | 13 |
| Length | 49.4500 |
| Model | Original |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:36" |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 11.2 |
| Sights | Blade / Folding Ladder |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Henry Repeating Arms, MFG# H011, UPC: 619835100016, UOM: EA, Original Henry, 44-40WCF, 24.5″Octagon, Blade Front/Folding Ladder Rear, Blue/Walnut, 13-rd, HENR, HENRLG12, HENRLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Original Henry 44-40 24.5″Bbl AS 13rd by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835100016 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H011 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 24.5" |
| Caliber/Gauge | .44-40 Winchester |
| Capacity | 13 |
| Length | 49.4500 |
| Model | Original |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:36" |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 11.2 |
| Sights | Blade / Folding Ladder |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












