Patriot Ordnance Factory 01145 P415 Edge 223 Rem,5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Burnt Bronze Rec Black 6 Position MFT Stock/Grip
Patriot Ordnance Factory 01145 P415 Edge 223 Rem,5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Burnt Bronze Rec Black 6 Position MFT Stock/Grip
$2,083.13
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
POF P415 Gen 4 has a 18.5″ barrel and is chambered in 223 Remington/5.56mm NATO. It is crafted from 7075-T aircraft aluminum and features ambidextrous bolt catch, magazine release, bolt release, and selector switch. This model has a burnt bronze finish and a 30+1 capacity.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Patriot Ordnance Factory 01145 P415 Edge 223 Rem,5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Burnt Bronze Rec Black 6 Position MFT Stock/Grip by Patriot Ordnance Factory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 847313011459 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 01145 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 45.5 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. MFT Magazine |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 10.65 |
| Sights | Optic Ready |
POF P415 Gen 4 has a 18.5″ barrel and is chambered in 223 Remington/5.56mm NATO. It is crafted from 7075-T aircraft aluminum and features ambidextrous bolt catch, magazine release, bolt release, and selector switch. This model has a burnt bronze finish and a 30+1 capacity.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Patriot Ordnance Factory 01145 P415 Edge 223 Rem,5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Burnt Bronze Rec Black 6 Position MFT Stock/Grip by Patriot Ordnance Factory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 847313011459 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 01145 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 45.5 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. MFT Magazine |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 10.65 |
| Sights | Optic Ready |











