DDF 0218906272 DDM4V7 PCC 9MM PSTL 8.3″
DDF 0218906272 DDM4V7 PCC 9MM PSTL 8.3″
$1,949.00
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The ultra-compact DD PCC (pistol caliber carbine) Braced Pistol is a short-barreled AR15-style pistol that’s portable and highly maneuverable. It features an 8.30″ cold hammer forged barrel that’s extremely durable and provides great ballistics for the ubiquitous, cost-effective 9mm rounds fired. The pistol is feature-heavy and fully customizable, including having a free-floating, 7″ DD4 rail with M-LOK attachment for accommodating lights, sling mounts or the vertical foregrip. Includes magazine and hard case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on DDF 0218906272 DDM4V7 PCC 9MM PSTL 8.3″ by Daniel Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818773024327 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0218906272 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 8.30" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 42.9000 |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | PCC |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 12.049 |
| Sights | No Sights |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
The ultra-compact DD PCC (pistol caliber carbine) Braced Pistol is a short-barreled AR15-style pistol that’s portable and highly maneuverable. It features an 8.30″ cold hammer forged barrel that’s extremely durable and provides great ballistics for the ubiquitous, cost-effective 9mm rounds fired. The pistol is feature-heavy and fully customizable, including having a free-floating, 7″ DD4 rail with M-LOK attachment for accommodating lights, sling mounts or the vertical foregrip. Includes magazine and hard case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on DDF 0218906272 DDM4V7 PCC 9MM PSTL 8.3″ by Daniel Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818773024327 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0218906272 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 8.30" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 42.9000 |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | PCC |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 12.049 |
| Sights | No Sights |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |












