Pioneer Arms AK-47 Sporter Rifle 7.62×39 30rd Magazines (2) 16″ Barrel Black
Pioneer Arms AK-47 Sporter Rifle 7.62×39 30rd Magazines (2) 16″ Barrel Black
$718.04
14 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
This 7.62×39 semi automatic AK47 Rifle is made in Poland and imported to the U.S. This forged rifle features a 16" nitride treated barrel with a 14x1LH thread pattern. This AK 47 Rifle uses standard AK magazines and features a side optic rail black polymer furniture and grip.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Pioneer Arms AK-47 Sporter Rifle 7.62×39 30rd Magazines (2) 16″ Barrel Black by 10 Ring Marketing / WRJ? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850036821014 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | POL-AK-S-FT-P |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.30" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 36.9500 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
This 7.62×39 semi automatic AK47 Rifle is made in Poland and imported to the U.S. This forged rifle features a 16" nitride treated barrel with a 14x1LH thread pattern. This AK 47 Rifle uses standard AK magazines and features a side optic rail black polymer furniture and grip.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Pioneer Arms AK-47 Sporter Rifle 7.62×39 30rd Magazines (2) 16″ Barrel Black by 10 Ring Marketing / WRJ? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850036821014 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | POL-AK-S-FT-P |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.30" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 36.9500 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











