Patriot Ordnance Factory 01580 Wonder 5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Blue Titanium Cerakote 6 Position MFT Minimalist Stock
Patriot Ordnance Factory 01580 Wonder 5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Blue Titanium Cerakote 6 Position MFT Minimalist Stock
$1,752.00
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Wonder DI (Direct Impingement) is the answer to a lightweight carbine with just the right amount of upgrades. The DIctator Adjustable Gas Block lets you tune your rifle to the exact operating speed it should be. Its patented E2 dual-extraction technology consists of four small channels cut into the walls of the chamber allowing a small amount of gas pressure to push against the neck of the spent case. The Wonder DI rifle also utilizes a non-adjustable single-stage and a mil-spec aluminum anti-tilt buffer tube which features “carrier cradle” extensions to ensure that the carrier is always supported by the buffer tube and has three drain holes.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Patriot Ordnance Factory 01580 Wonder 5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Blue Titanium Cerakote 6 Position MFT Minimalist Stock by Patriot Ordnance Factory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 847313015808 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 01580 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 45 |
| Model | Wonder |
| Number of Magazines | 1 30 rd. MFT Magazine |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | Optic Ready |
The Wonder DI (Direct Impingement) is the answer to a lightweight carbine with just the right amount of upgrades. The DIctator Adjustable Gas Block lets you tune your rifle to the exact operating speed it should be. Its patented E2 dual-extraction technology consists of four small channels cut into the walls of the chamber allowing a small amount of gas pressure to push against the neck of the spent case. The Wonder DI rifle also utilizes a non-adjustable single-stage and a mil-spec aluminum anti-tilt buffer tube which features “carrier cradle” extensions to ensure that the carrier is always supported by the buffer tube and has three drain holes.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Patriot Ordnance Factory 01580 Wonder 5.56x45mm NATO 16.50″ 30+1 Blue Titanium Cerakote 6 Position MFT Minimalist Stock by Patriot Ordnance Factory? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 847313015808 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 01580 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 45 |
| Model | Wonder |
| Number of Magazines | 1 30 rd. MFT Magazine |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | Optic Ready |











