PTR 604 9CT 9mm Luger 20+1 9″ Black Nitride 3-Lug Threaded Barrel, Black Plastic Handguard, Black Polymer Grips Includes 2 Magazines, Cable Lock, Single Point Bungee Sling
PTR 604 9CT 9mm Luger 20+1 9″ Black Nitride 3-Lug Threaded Barrel, Black Plastic Handguard, Black Polymer Grips Includes 2 Magazines, Cable Lock, Single Point Bungee Sling
$1,366.20
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
PTR 9CT Classic features a plastic classic handguard; accepts original claw mount; black polymer end cap with swivel adapter; paddle style and push button magazine releases; roller-delayed blowback; NFA-registered, full auto sear pack ready; 9-10lb trigger pull; the carrier is nitride treated & tungsten weighted w/full auto bolt carrier. Includes two magazines, single point bungee sling and trigger cable lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on PTR 604 9CT 9mm Luger 20+1 9″ Black Nitride 3-Lug Threaded Barrel, Black Plastic Handguard, Black Polymer Grips Includes 2 Magazines, Cable Lock, Single Point Bungee Sling by PTR? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 897903003456 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PDW100004 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 5.16 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 |
| Model | 9CT-CL |
| Mount | Claw Mount Ready |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Front Hooded Post/Rear Rotary Drum |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
PTR 9CT Classic features a plastic classic handguard; accepts original claw mount; black polymer end cap with swivel adapter; paddle style and push button magazine releases; roller-delayed blowback; NFA-registered, full auto sear pack ready; 9-10lb trigger pull; the carrier is nitride treated & tungsten weighted w/full auto bolt carrier. Includes two magazines, single point bungee sling and trigger cable lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on PTR 604 9CT 9mm Luger 20+1 9″ Black Nitride 3-Lug Threaded Barrel, Black Plastic Handguard, Black Polymer Grips Includes 2 Magazines, Cable Lock, Single Point Bungee Sling by PTR? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 897903003456 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PDW100004 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 5.16 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 |
| Model | 9CT-CL |
| Mount | Claw Mount Ready |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Front Hooded Post/Rear Rotary Drum |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |












