R95 .44 Mag 16.5″ Triple Blk 8-rd THR
R95 .44 Mag 16.5″ Triple Blk 8-rd THR
$1,022.59
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Rossi, MFG# 950044161TB, UPC: 754908345908, UOM: EA, R95, .44 Magnum, 16.5″ Threaded Barrel, Triple Black, Wood Stock, 8-rd , BRAZ, BRAZLG12, BRAZLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on R95 .44 Mag 16.5″ Triple Blk 8-rd THR by Rossi? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 754908345908 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 950044161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 41.4000 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | RS: Peep Hole | FS: Driftable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Rossi, MFG# 950044161TB, UPC: 754908345908, UOM: EA, R95, .44 Magnum, 16.5″ Threaded Barrel, Triple Black, Wood Stock, 8-rd , BRAZ, BRAZLG12, BRAZLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on R95 .44 Mag 16.5″ Triple Blk 8-rd THR by Rossi? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 754908345908 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 950044161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 41.4000 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | RS: Peep Hole | FS: Driftable |
| Sights Type | Adjustable Sights |












