RADN R0850 MODEL 1 6MM ARC RFL 14.5 20R BLK
RADN R0850 MODEL 1 6MM ARC RFL 14.5 20R BLK
$3,249.95
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Model 1 features fully ambidextrous controls; Cerakoted upper receiver, lower receiver and handguard together for perfect color match; extended aluminum hand guard w/Magpul M-LOK Modular Mounting System and integrated upper handguard; stainless steel anti-rotation pin; Radian Raptor-SD Suppressor-Optimized ambidextrous charging handle; Radian Talon Modular Ambidextrous 45/90 safety selector; ATC AR Gold Match grade trigger and 6-Position Mil-Spec receiver extension w/QD End Plate.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RADN R0850 MODEL 1 6MM ARC RFL 14.5 20R BLK by Radian Weapons? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810098420761 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | R0850 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 14.50" |
| Model | Model 1 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 13.4 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 11.25 |
| Sights | Black |
The Model 1 features fully ambidextrous controls; Cerakoted upper receiver, lower receiver and handguard together for perfect color match; extended aluminum hand guard w/Magpul M-LOK Modular Mounting System and integrated upper handguard; stainless steel anti-rotation pin; Radian Raptor-SD Suppressor-Optimized ambidextrous charging handle; Radian Talon Modular Ambidextrous 45/90 safety selector; ATC AR Gold Match grade trigger and 6-Position Mil-Spec receiver extension w/QD End Plate.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RADN R0850 MODEL 1 6MM ARC RFL 14.5 20R BLK by Radian Weapons? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810098420761 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | R0850 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 14.50" |
| Model | Model 1 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 13.4 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 11.25 |
| Sights | Black |











