RDB Defender 5.56 16.1″ Black 20rd
RDB Defender 5.56 16.1″ Black 20rd
$885.02
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Kel-Tec, MFG# RDBDBLK, UPC: 640832008081, UOM: EA, RDB Defender, 5.56, 16.1″ Barrel, Black/Black Synthetic, Rail, 20-rd, KELT, KELTLG05, KELTLGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RDB Defender 5.56 16.1″ Black 20rd by KelTec? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 640832008081 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RDBDBLK |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 20 |
| Length | 37.1000 |
| Model | RDB |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Magpul PMAG |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.15 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
Kel-Tec, MFG# RDBDBLK, UPC: 640832008081, UOM: EA, RDB Defender, 5.56, 16.1″ Barrel, Black/Black Synthetic, Rail, 20-rd, KELT, KELTLG05, KELTLGALL, LG05, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RDB Defender 5.56 16.1″ Black 20rd by KelTec? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 640832008081 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RDBDBLK |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 20 |
| Length | 37.1000 |
| Model | RDB |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Magpul PMAG |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.15 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |












