Riley Defense Inc RAK308 RAK 308 Win 20+1 19.65″ Blued Threaded Barrel & Receiver, Fixed Wood Stock, Wood Handguard, Black Polymer Grip, Bayonet Lug
Riley Defense Inc RAK308 RAK 308 Win 20+1 19.65″ Blued Threaded Barrel & Receiver, Fixed Wood Stock, Wood Handguard, Black Polymer Grip, Bayonet Lug
$1,265.00
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
This is a milled receiver AK rifle, chambered in .308 WIN caliber and built by Riley Defense on a mil-spec, surplus kit (YUGO) with adequate American components to make it 922r compliant.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Riley Defense Inc RAK308 RAK 308 Win 20+1 19.65″ Blued Threaded Barrel & Receiver, Fixed Wood Stock, Wood Handguard, Black Polymer Grip, Bayonet Lug by Riley Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850028892237 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK308 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 19.65" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 20 |
| Length | 39.7500 |
| Rate of Twist | 1:14" |
| Safety | Manual |
| Sights | Adjustable |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
This is a milled receiver AK rifle, chambered in .308 WIN caliber and built by Riley Defense on a mil-spec, surplus kit (YUGO) with adequate American components to make it 922r compliant.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Riley Defense Inc RAK308 RAK 308 Win 20+1 19.65″ Blued Threaded Barrel & Receiver, Fixed Wood Stock, Wood Handguard, Black Polymer Grip, Bayonet Lug by Riley Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850028892237 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK308 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 19.65" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 20 |
| Length | 39.7500 |
| Rate of Twist | 1:14" |
| Safety | Manual |
| Sights | Adjustable |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











