Riley Defense RAK47-P 7.32x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black Polymer Furniture
Riley Defense RAK47-P 7.32x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black Polymer Furniture
$769.00
15 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
This is Riley Defense's black polymer version of the American made classical Ak-47 rifle (7.62x39mm) with an aesthetic furniture twist and measures 35.25” in overall length.
Features:
- Semi-automatic closed-bolt action
- Fully Heat treated stamped Receiver
- 4150 Nitride Barrel (16.25” length)
- Forged Trunion
- Polymer butt stock with recoil pad MIL- Spec upper and lower hand guards with heat shield
- Black Oxide Finish
- Caliber: 7.62 x 39 mm
- Magazine Capacity: 30 rounds
- Bolt hold open
- Extended magazine release
- Machined scope mount side rail
- Range: 350 yds (effective) 1000 yds (Max)
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Riley Defense RAK47-P 7.32x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black Polymer Furniture by Riley Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 860247000719 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK102 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40 |
| Model | RAK102 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:9.45" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 9.05 |
| Sights | Adjustable |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 14×1 LH |
| Units per Box | 1 |
This is Riley Defense's black polymer version of the American made classical Ak-47 rifle (7.62x39mm) with an aesthetic furniture twist and measures 35.25” in overall length.
Features:
- Semi-automatic closed-bolt action
- Fully Heat treated stamped Receiver
- 4150 Nitride Barrel (16.25” length)
- Forged Trunion
- Polymer butt stock with recoil pad MIL- Spec upper and lower hand guards with heat shield
- Black Oxide Finish
- Caliber: 7.62 x 39 mm
- Magazine Capacity: 30 rounds
- Bolt hold open
- Extended magazine release
- Machined scope mount side rail
- Range: 350 yds (effective) 1000 yds (Max)
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Riley Defense RAK47-P 7.32x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black Polymer Furniture by Riley Defense? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 860247000719 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK102 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40 |
| Model | RAK102 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:9.45" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 9.05 |
| Sights | Adjustable |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 14×1 LH |
| Units per Box | 1 |











