Rossi 953030161TB R95 Triple Black 30-30 Win 5+1 16.50″ Black Cerakote Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Black Splatter Fixed Wood Stock
Rossi 953030161TB R95 Triple Black 30-30 Win 5+1 16.50″ Black Cerakote Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Black Splatter Fixed Wood Stock
$997.85
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Rossi R95 Triple Black is is suppressor and optics ready. Featuring a threaded barrel; the large loop is wrapped in paracord for comfort when firing and the rifle’s sighting system includes a peep sight and a picatinny rail for easy optics mounting.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Rossi 953030161TB R95 Triple Black 30-30 Win 5+1 16.50″ Black Cerakote Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Black Splatter Fixed Wood Stock by Rossi? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 754908322206 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 953030161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 33.7 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" RH |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Adj Drift Front/Peep Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
The Rossi R95 Triple Black is is suppressor and optics ready. Featuring a threaded barrel; the large loop is wrapped in paracord for comfort when firing and the rifle’s sighting system includes a peep sight and a picatinny rail for easy optics mounting.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Rossi 953030161TB R95 Triple Black 30-30 Win 5+1 16.50″ Black Cerakote Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Black Splatter Fixed Wood Stock by Rossi? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 754908322206 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 953030161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 33.7 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" RH |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Adj Drift Front/Peep Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |












