ROSSI R95 TRAPPER 45-70 BL/SYN 16.5″
ROSSI R95 TRAPPER 45-70 BL/SYN 16.5″
$822.15
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 754908362608 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 954570161PLY |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 5 |
| Length | 39.2500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 7.7 |
| Sights | Adj Drift Front/Adj Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| UPC | 754908362608 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 954570161PLY |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 5 |
| Length | 39.2500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 7.7 |
| Sights | Adj Drift Front/Adj Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |












