American Rifle Gen II 6.5 CM 20″ Grey 3rd
American Rifle Gen II 6.5 CM 20″ Grey 3rd
$618.58
82 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Ruger, MFG# 46901, UPC: 736676469017, UOM: Each, American Rifle Gen II, 6.5 Creedmoor, 20″ Threaded Fluted Barrel, Grey, 3-rd, RUGE, RUGELG07, RUGELGALL, LG07, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on American Rifle Gen II 6.5 CM 20″ Grey 3rd by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676469017 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 46901 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 |
| Length | 46.6500 |
| Model | American |
| Number of Magazines | 1 3 Rd. AI-Style |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | No |
Ruger, MFG# 46901, UPC: 736676469017, UOM: Each, American Rifle Gen II, 6.5 Creedmoor, 20″ Threaded Fluted Barrel, Grey, 3-rd, RUGE, RUGELG07, RUGELGALL, LG07, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on American Rifle Gen II 6.5 CM 20″ Grey 3rd by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676469017 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 46901 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 |
| Length | 46.6500 |
| Model | American |
| Number of Magazines | 1 3 Rd. AI-Style |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | No |











