RUGER AMERICAN GEN2 223REM GRAY 20″
RUGER AMERICAN GEN2 223REM GRAY 20″
$617.93
7 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676469093 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 46909 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Gun Metal Gray Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 48.00 |
| Model | American |
| Number of Magazines | 1 10 Rd. AR-Style |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | Picatinny Scope Base Installed |
| Thread Pattern | 1/2"-28 |
| UPC | 736676469093 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 46909 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Gun Metal Gray Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 48.00 |
| Model | American |
| Number of Magazines | 1 10 Rd. AR-Style |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | Picatinny Scope Base Installed |
| Thread Pattern | 1/2"-28 |











