RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN
RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN
$1,204.48
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676058198 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 5819 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 16.125" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 40.50 |
| Model | Mini-14 |
| Number of Magazines | 2 20 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Shipping Weight | 9.15 |
| Sights | Peep Sight |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RUGER MINI-14 223 RFL 18.5″STS/SYN by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676058198 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 5819 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 16.125" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 40.50 |
| Model | Mini-14 |
| Number of Magazines | 2 20 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Shipping Weight | 9.15 |
| Sights | Peep Sight |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |











