RUGER MINI-14 223 SS/SYN RANCH 5RD
RUGER MINI-14 223 SS/SYN RANCH 5RD
$1,100.55
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676058051 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 5805 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 18.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 40.50 |
| Model | Mini-14 |
| Number of Magazines | 2 5 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 6.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | 2 Position |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| UPC | 736676058051 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 5805 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 18.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 40.50 |
| Model | Mini-14 |
| Number of Magazines | 2 5 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 6.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | 2 Position |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |











