RUGER PC CARBINE 9MM SYN 16″ 10+1 TB
RUGER PC CARBINE 9MM SYN 16″ 10+1 TB
$635.74
17 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676191024 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 19102 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.12" Fluted BBL |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.00 |
| Model | PC Carbine |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | FS: Blade/RS: Adj Ghost Ring |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
| UPC | 736676191024 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 19102 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.12" Fluted BBL |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.00 |
| Model | PC Carbine |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | FS: Blade/RS: Adj Ghost Ring |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |












