RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD
RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD
$501.59
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676084029 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 8402 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 15 |
| Length | 45.9500 |
| Model | Precision Rimfire |
| Number of Magazines | 1 / BX-15 Magazine |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 9.2 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on RUGER PRECISION RIMFIRE 17 HMR RIFLE 18″ 15RD by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676084029 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 8402 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 15 |
| Length | 45.9500 |
| Model | Precision Rimfire |
| Number of Magazines | 1 / BX-15 Magazine |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 9.2 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |















