Ruger 19412 RXM 9mm Luger 15+1 4.50″ Black FNC Nitride Threaded Barrel & Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Stealth Gray Polymer Frame w/Accessory Rail, RMR/RMSc/DeltaPoint Pro Footprint
Ruger 19412 RXM 9mm Luger 15+1 4.50″ Black FNC Nitride Threaded Barrel & Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Stealth Gray Polymer Frame w/Accessory Rail, RMR/RMSc/DeltaPoint Pro Footprint
$474.29
13 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Ruger RXM features including Magpul’s 3/4 scale TSP texture for a secure grip without discomfort or damage to clothing during concealed carry and textured indexing pads for consistent finger/thumb placement; a low-profile, flared magazine well for quick and easy magazine insertion; a trigger guard undercut and beavertail that promotes a high grip for better control; a magazine release scallop for easy access; a universal-pattern accessory rail for use with a variety of lights and lasers; 1/2″-28 threaded barrel with factory-installed thread protector allows for the attachment of popular muzzle accessories. Most major components designed to operate in Gen 3-type pistols and are compatible with many off-the-shelf holsters and accessories. Slide allows for direct optic mounting of RMR, Delta Point Pro (DPP), and RMSc pattern optics. Co-witness-height steel sights feature a tritium night front sight, providing an excellent sight picture, with or without an optic installed. Includes two Magpul PMAG 15 GL9 15rd magazines and co-branded plastic carry case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Ruger 19412 RXM 9mm Luger 15+1 4.50″ Black FNC Nitride Threaded Barrel & Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Stealth Gray Polymer Frame w/Accessory Rail, RMR/RMSc/DeltaPoint Pro Footprint by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676194124 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 19412 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.3000 |
| Model | RXM |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| Safety | Internal Trigger Safety |
| Shipping Weight | 3.25 |
| Sights | FS: Tritium | RS: Steel Drift |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The Ruger RXM features including Magpul’s 3/4 scale TSP texture for a secure grip without discomfort or damage to clothing during concealed carry and textured indexing pads for consistent finger/thumb placement; a low-profile, flared magazine well for quick and easy magazine insertion; a trigger guard undercut and beavertail that promotes a high grip for better control; a magazine release scallop for easy access; a universal-pattern accessory rail for use with a variety of lights and lasers; 1/2″-28 threaded barrel with factory-installed thread protector allows for the attachment of popular muzzle accessories. Most major components designed to operate in Gen 3-type pistols and are compatible with many off-the-shelf holsters and accessories. Slide allows for direct optic mounting of RMR, Delta Point Pro (DPP), and RMSc pattern optics. Co-witness-height steel sights feature a tritium night front sight, providing an excellent sight picture, with or without an optic installed. Includes two Magpul PMAG 15 GL9 15rd magazines and co-branded plastic carry case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Ruger 19412 RXM 9mm Luger 15+1 4.50″ Black FNC Nitride Threaded Barrel & Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Stealth Gray Polymer Frame w/Accessory Rail, RMR/RMSc/DeltaPoint Pro Footprint by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676194124 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 19412 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.3000 |
| Model | RXM |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| Safety | Internal Trigger Safety |
| Shipping Weight | 3.25 |
| Sights | FS: Tritium | RS: Steel Drift |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












