RUGER SR1911 9MM SS 5″ 9+1
RUGER SR1911 9MM SS 5″ 9+1
$647.61
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676067947 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6794 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 15.13 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 9 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Sights | Drift Adjustable Novak 3-Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| UPC | 736676067947 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6794 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 15.13 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 9 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Sights | Drift Adjustable Novak 3-Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |












