RUGER SR1911 TARGET 9MM SS 5″ 9+1
RUGER SR1911 TARGET 9MM SS 5″ 9+1
$1,019.22
7 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676067596 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6759 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 12.2500 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Bomar Style Fully Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |
| Barrel Finish | Stainless |
| UPC | 736676067596 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6759 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 12.2500 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Bomar Style Fully Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |
| Barrel Finish | Stainless |












