SAR USA SAR9SOCOMBL SAR9 SOCOM 9mm Luger 21+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Steel Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Right Hand
SAR USA SAR9SOCOMBL SAR9 SOCOM 9mm Luger 21+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Steel Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Right Hand
$559.99
19 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The SAR SOCOM was designed and engineered to meet the demands of special forces in extreme conditions. It comes standard with a forged steel barrel; Suppressor-height tritium iron sights; optic-ready cutout on the slide with serrated cooling channels; integrated picatinny rail; a striker position indicator on the ambidextrous trigger shows the user whether the trigger is cocked or not; Cerakote ceramic coating; expanded magwell. Includes one 17rd and one 21rd magazine; additional grip plates and backstraps.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SAR USA SAR9SOCOMBL SAR9 SOCOM 9mm Luger 21+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Steel Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Right Hand by SAR Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873092 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SAR9SOCOMBL |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 (1)17 rd. & (1) 21 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Hight Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |
The SAR SOCOM was designed and engineered to meet the demands of special forces in extreme conditions. It comes standard with a forged steel barrel; Suppressor-height tritium iron sights; optic-ready cutout on the slide with serrated cooling channels; integrated picatinny rail; a striker position indicator on the ambidextrous trigger shows the user whether the trigger is cocked or not; Cerakote ceramic coating; expanded magwell. Includes one 17rd and one 21rd magazine; additional grip plates and backstraps.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SAR USA SAR9SOCOMBL SAR9 SOCOM 9mm Luger 21+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Steel Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Right Hand by SAR Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873092 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SAR9SOCOMBL |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 (1)17 rd. & (1) 21 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Hight Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |












