Savage Arms 57700 110 Precision 6.5 PRC 7+1 24″, Matte Black Rec/Barrel, Flat Dark Earth Cerakote MDT LSS XL Chassis, Polymer Grip, Left Hand
Savage Arms 57700 110 Precision 6.5 PRC 7+1 24″, Matte Black Rec/Barrel, Flat Dark Earth Cerakote MDT LSS XL Chassis, Polymer Grip, Left Hand
$1,687.44
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The 110 Precision takes Savages legendary 110 action and makes it even more dynamic. With a custom stock designed by the accuracy experts at Modular Driven Technologies (MDT), the 110 Precision is fully customizable. From the adjustable comb height and length of pull, to the capabilities of its AccuTrigger, this aluminum framed rifle is setup for exacting performance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57700 110 Precision 6.5 PRC 7+1 24″, Matte Black Rec/Barrel, Flat Dark Earth Cerakote MDT LSS XL Chassis, Polymer Grip, Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356577009 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57700 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Capacity | 7 + 1 |
| Number of Magazines | 1 7 rd. AI Pattern |
| Package Height | 4.7 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 14.3 |
| Sights | No Sights |
The 110 Precision takes Savages legendary 110 action and makes it even more dynamic. With a custom stock designed by the accuracy experts at Modular Driven Technologies (MDT), the 110 Precision is fully customizable. From the adjustable comb height and length of pull, to the capabilities of its AccuTrigger, this aluminum framed rifle is setup for exacting performance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57700 110 Precision 6.5 PRC 7+1 24″, Matte Black Rec/Barrel, Flat Dark Earth Cerakote MDT LSS XL Chassis, Polymer Grip, Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356577009 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57700 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Capacity | 7 + 1 |
| Number of Magazines | 1 7 rd. AI Pattern |
| Package Height | 4.7 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 14.3 |
| Sights | No Sights |












