Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26″ Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock
Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26″ Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock
$1,053.05
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Model 112 Magnum Target is built to pull maximum range and precision from the 338 Lapua Magnum cartridge. It features user-adjustable Target AccuTrigger technology, and the 26-inch, heavy carbon steel barrel is button rifled and perfectly balanced with the gray wood laminate stock. The rifle offers a muzzle brake, oversized bolt handle and single-shot Magnum Target Action.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26″ Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356224484 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 22448 |
| Action | Bolt Magnum Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | .338 Lapua Magnum |
| Capacity | 1rd |
| Length | 50.5 |
| Model | 112 |
| Package Height | 4.6 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 15.15 |
| Sights | No Sights |
The Model 112 Magnum Target is built to pull maximum range and precision from the 338 Lapua Magnum cartridge. It features user-adjustable Target AccuTrigger technology, and the 26-inch, heavy carbon steel barrel is button rifled and perfectly balanced with the gray wood laminate stock. The rifle offers a muzzle brake, oversized bolt handle and single-shot Magnum Target Action.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26″ Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356224484 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 22448 |
| Action | Bolt Magnum Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | .338 Lapua Magnum |
| Capacity | 1rd |
| Length | 50.5 |
| Model | 112 |
| Package Height | 4.6 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 15.15 |
| Sights | No Sights |











