Savage Arms 25725 Mark II BTVS Full Size 22 LR 5+1 21″ Satin Heavy Button Rifled Barrel, Satin Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Satin Brown Thumbhole Laminate Stock, Right Hand
Savage Arms 25725 Mark II BTVS Full Size 22 LR 5+1 21″ Satin Heavy Button Rifled Barrel, Satin Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Satin Brown Thumbhole Laminate Stock, Right Hand
$520.91
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Mark II rimfire rifles add more fun to shooting than almost anything else for the money. From casual plinking to serious hunting, this versatile rifle can handle it all with match-grade accuracy. It’s everything you want in a bolt-action 22 repeater including a long-range, heavy barrel for precision. AccuTrigger is a standard feature offering a user-adjustable trigger pull, so there’s no need for a gunsmith to modify it. AccuTrigger also provides a crisp, clean trigger pull, which enhances accuracy. The detachable box magazine and stainless steel 21″ carbon steel barrel are set in a thumbhole laminate stock with a beautiful satin wood-grain finish and a Monte Carlo-style comb.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 25725 Mark II BTVS Full Size 22 LR 5+1 21″ Satin Heavy Button Rifled Barrel, Satin Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Satin Brown Thumbhole Laminate Stock, Right Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654257254 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 25725 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Satin Stainless |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 42 |
| Model | Mark II |
| Number of Magazines | 1 / 5 rd. Detachable Box |
| Package Height | 6.0 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |
Mark II rimfire rifles add more fun to shooting than almost anything else for the money. From casual plinking to serious hunting, this versatile rifle can handle it all with match-grade accuracy. It’s everything you want in a bolt-action 22 repeater including a long-range, heavy barrel for precision. AccuTrigger is a standard feature offering a user-adjustable trigger pull, so there’s no need for a gunsmith to modify it. AccuTrigger also provides a crisp, clean trigger pull, which enhances accuracy. The detachable box magazine and stainless steel 21″ carbon steel barrel are set in a thumbhole laminate stock with a beautiful satin wood-grain finish and a Monte Carlo-style comb.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 25725 Mark II BTVS Full Size 22 LR 5+1 21″ Satin Heavy Button Rifled Barrel, Satin Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Satin Brown Thumbhole Laminate Stock, Right Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654257254 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 25725 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Satin Stainless |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 42 |
| Model | Mark II |
| Number of Magazines | 1 / 5 rd. Detachable Box |
| Package Height | 6.0 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |












