Savage Arms 28901 Mark I FVT Full Size 22 Long/22 Short/22 LR 1rd 21″ Black Satin Heavy Barrel, Satin Black Carbon Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Left Hand
Savage Arms 28901 Mark I FVT Full Size 22 Long/22 Short/22 LR 1rd 21″ Black Satin Heavy Barrel, Satin Black Carbon Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Left Hand
$552.37
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Mark I FVT is a reliable single-shot, bolt-action rimfire with serious features, including Savage Arms user-adjustable AccuTrigger technology for a crisp, personalized trigger pull. The 21-inch, blued, carbon steel heavy barrel is button-rifled for exceptional accuracy, and perfectly balanced with the rugged matte black synthetic stock. It weighs 5.25 pounds, with adjustable peep sights.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 28901 Mark I FVT Full Size 22 Long/22 Short/22 LR 1rd 21″ Black Satin Heavy Barrel, Satin Black Carbon Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654289019 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 28901 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .22 Short |
| Capacity | 1rd |
| Length | 42.1 |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.25 |
| Sights | Adj Peep |
| Sights Type | Adjustable Sights |
The Mark I FVT is a reliable single-shot, bolt-action rimfire with serious features, including Savage Arms user-adjustable AccuTrigger technology for a crisp, personalized trigger pull. The 21-inch, blued, carbon steel heavy barrel is button-rifled for exceptional accuracy, and perfectly balanced with the rugged matte black synthetic stock. It weighs 5.25 pounds, with adjustable peep sights.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 28901 Mark I FVT Full Size 22 Long/22 Short/22 LR 1rd 21″ Black Satin Heavy Barrel, Satin Black Carbon Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654289019 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 28901 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .22 Short |
| Capacity | 1rd |
| Length | 42.1 |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.25 |
| Sights | Adj Peep |
| Sights Type | Adjustable Sights |











