Savage Arms 57901 Impulse Mountain Hunter 7mm Rem 3+1 24″ Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Gray AccuStock Synthetic Stock, Ambidextrous
Savage Arms 57901 Impulse Mountain Hunter 7mm Rem 3+1 24″ Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Gray AccuStock Synthetic Stock, Ambidextrous
$2,017.60
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Savage is taking innovation and accuracy to new heights at faster speeds with the Impulse Mountain Hunter. With its exclusive Proof Research carbon fiber wrapped stainless steel barrel and rugged polymer frame, the Impulse can achieve lighter weights for higher altitude hunts and longer treks for big game. Every inch of the Impulse rifle encompasses breakthrough technology for repeat accuracy and enhanced safety. The straight pull action provides quick follow-up shots and the ability to stay on target in a high-adrenaline hunting scenario.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57901 Impulse Mountain Hunter 7mm Rem 3+1 24″ Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Gray AccuStock Synthetic Stock, Ambidextrous by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579010 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57901 |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Tang |
| Caliber/Gauge | 7 mm Remington Magnum |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3 + 1 |
| Package Width | 2.375 |
| Package Height | 7.687 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 44.375 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.2 |
| Magazine Included | 1 x 2-Round |
| Model | Impulse Mountain Hunter |
Savage is taking innovation and accuracy to new heights at faster speeds with the Impulse Mountain Hunter. With its exclusive Proof Research carbon fiber wrapped stainless steel barrel and rugged polymer frame, the Impulse can achieve lighter weights for higher altitude hunts and longer treks for big game. Every inch of the Impulse rifle encompasses breakthrough technology for repeat accuracy and enhanced safety. The straight pull action provides quick follow-up shots and the ability to stay on target in a high-adrenaline hunting scenario.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57901 Impulse Mountain Hunter 7mm Rem 3+1 24″ Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Gray AccuStock Synthetic Stock, Ambidextrous by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579010 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57901 |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Tang |
| Caliber/Gauge | 7 mm Remington Magnum |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3 + 1 |
| Package Width | 2.375 |
| Package Height | 7.687 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 44.375 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.2 |
| Magazine Included | 1 x 2-Round |
| Model | Impulse Mountain Hunter |











