Savage Arms 57933 110 Carbon Predator 22-250 Rem 22″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips
Savage Arms 57933 110 Carbon Predator 22-250 Rem 22″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips
$1,607.73
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Turning the tables on natures predators requires tools that can withstand the elements and perform when it matters. The 110 Carbon Predator features details that make a difference when every shot count. The user-adjustable AccuTrigger can be adjusted by the shooter down to 1.5 pounds while the granite textured stock features AccuFit with AccuStock, which secures the action three-dimensionally along its entire length. The rifle is paired with a carbon fiber wrapped stainless steel barrel, and AICS detachable magazine to ensure optimum performance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57933 110 Carbon Predator 22-250 Rem 22″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579331 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57933 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 42.25'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | 110 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. AICS Magazine |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Units per Box | 1 |
Turning the tables on natures predators requires tools that can withstand the elements and perform when it matters. The 110 Carbon Predator features details that make a difference when every shot count. The user-adjustable AccuTrigger can be adjusted by the shooter down to 1.5 pounds while the granite textured stock features AccuFit with AccuStock, which secures the action three-dimensionally along its entire length. The rifle is paired with a carbon fiber wrapped stainless steel barrel, and AICS detachable magazine to ensure optimum performance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 57933 110 Carbon Predator 22-250 Rem 22″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579331 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57933 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 42.25'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | 110 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. AICS Magazine |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Units per Box | 1 |











