Savage Arms 58131 110 Apex Hunter XP 400 Legend 4+1 18″ Carbon Steel, Black, Synthetic AccuFit Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand
Savage Arms 58131 110 Apex Hunter XP 400 Legend 4+1 18″ Carbon Steel, Black, Synthetic AccuFit Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand
$664.26
13 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger, thread-in heasdpacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 58131 110 Apex Hunter XP 400 Legend 4+1 18″ Carbon Steel, Black, Synthetic AccuFit Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356581310 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58131 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .400 Legend |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | Picatinny Rail |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 49 |
| Package Height | 8.5 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger, thread-in heasdpacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 58131 110 Apex Hunter XP 400 Legend 4+1 18″ Carbon Steel, Black, Synthetic AccuFit Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356581310 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58131 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .400 Legend |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | Picatinny Rail |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 49 |
| Package Height | 8.5 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |












