Savage Arms 96637 93R17 Minimalist Full Size 17 HMR 10+1 18″ Matte Black Threaded Carbon Steel Sporter Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver, Boyd’s Minimalist Natural Brown Laminate Stock, Right
Savage Arms 96637 93R17 Minimalist Full Size 17 HMR 10+1 18″ Matte Black Threaded Carbon Steel Sporter Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver, Boyd’s Minimalist Natural Brown Laminate Stock, Right
$387.87
52 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Modern shooters require modern ergonomics. The new Minimalist from Savage combines a classic laminate design with modern aesthetics in order to achieve a lightweight platform with improved ergonomics. The rifles feature a proven button rifled barrel and user-adjustable AccuTrigger for unrivaled accuracy. The minimalist is offered in 22 LR, as well as two laminate color combinations to provide shooters with a variety of offerings in a proven platform.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 96637 93R17 Minimalist Full Size 17 HMR 10+1 18″ Matte Black Threaded Carbon Steel Sporter Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver, Boyd’s Minimalist Natural Brown Laminate Stock, Right by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654966378 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 96637 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 42 |
| Model | 93R17 Minimal |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 6.85 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
Modern shooters require modern ergonomics. The new Minimalist from Savage combines a classic laminate design with modern aesthetics in order to achieve a lightweight platform with improved ergonomics. The rifles feature a proven button rifled barrel and user-adjustable AccuTrigger for unrivaled accuracy. The minimalist is offered in 22 LR, as well as two laminate color combinations to provide shooters with a variety of offerings in a proven platform.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 96637 93R17 Minimalist Full Size 17 HMR 10+1 18″ Matte Black Threaded Carbon Steel Sporter Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver, Boyd’s Minimalist Natural Brown Laminate Stock, Right by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654966378 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 96637 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 42 |
| Model | 93R17 Minimal |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 6.85 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |











