Savage Arms 96867 93 XP 17 HMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver, Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm
Savage Arms 96867 93 XP 17 HMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver, Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm
$604.25
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The 93/93R17 XP Brush Camo comes with a factory mounted, boresight 3-9x40mm black scope, a coyote tan action and barrel while the stock is covered in brush camo. The current model has the stock, optic and barreled action all covered in camo. It offers user-adjustable AccuTrigger technology for crisp, customized trigger pill, and the 21″ carbon steel barrel is button rifled for exceptional accuracy.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 96867 93 XP 17 HMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver, Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654968679 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 96867 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 41.9500 |
| Model | 93 XP |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Box Magazine |
| Package Height | 8.8 |
| Package Width | 3.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 8.0 |
| Sights | No |
The 93/93R17 XP Brush Camo comes with a factory mounted, boresight 3-9x40mm black scope, a coyote tan action and barrel while the stock is covered in brush camo. The current model has the stock, optic and barreled action all covered in camo. It offers user-adjustable AccuTrigger technology for crisp, customized trigger pill, and the 21″ carbon steel barrel is button rifled for exceptional accuracy.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms 96867 93 XP 17 HMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver, Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654968679 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 96867 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 41.9500 |
| Model | 93 XP |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Box Magazine |
| Package Height | 8.8 |
| Package Width | 3.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 8.0 |
| Sights | No |











