Savage Arms Axis XP Combo Black 22-250 Rem 4+1 22″ Right Hand
Savage Arms Axis XP Combo Black 22-250 Rem 4+1 22″ Right Hand
$451.06
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The all-new redesigned AXIS XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including precision button rifled barrels, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather. Comes with a factory mounted and boresighted 3-9×40 scope.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms Axis XP Combo Black 22-250 Rem 4+1 22″ Right Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356320025 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 32002 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 42.5'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | Axis XP |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | No |
The all-new redesigned AXIS XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including precision button rifled barrels, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather. Comes with a factory mounted and boresighted 3-9×40 scope.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Savage Arms Axis XP Combo Black 22-250 Rem 4+1 22″ Right Hand by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356320025 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 32002 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 42.5'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | Axis XP |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | No |











