SEEKINS 0011340043-F HAVAK SLAM 7PRC 22 MS
SEEKINS 0011340043-F HAVAK SLAM 7PRC 22 MS
$4,748.01
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Havak SLAM features the Element barreled action mated to the SLAM hunting chassis. The SLAM chassis is made from skeletonized aerospace-grade aluminum wrapped in hand-laid carbon fiber. Foldable, extremely lightweight and accented with handmade carbon fiber, this rifle has tremendous function.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SEEKINS 0011340043-F HAVAK SLAM 7PRC 22 MS by Seekins Precision? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811452026711 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011340043-F |
| Action | Bolt Long Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 + 1 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Magazine |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 12.65 |
The Havak SLAM features the Element barreled action mated to the SLAM hunting chassis. The SLAM chassis is made from skeletonized aerospace-grade aluminum wrapped in hand-laid carbon fiber. Foldable, extremely lightweight and accented with handmade carbon fiber, this rifle has tremendous function.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SEEKINS 0011340043-F HAVAK SLAM 7PRC 22 MS by Seekins Precision? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811452026711 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011340043-F |
| Action | Bolt Long Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 + 1 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Magazine |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 12.65 |












