Shadow Systems SS1039CA MR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant
Shadow Systems SS1039CA MR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant
$989.00
11 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The MR920 is a feature-packed, compact-sized pistol that is compatible with existing G19 holsters, magazines and gear. The MR920s frame features configurable ergonomics. Interchangeable backstraps allow shooters to adjust the grip angle to fit their natural point of aim. An extended beavertail and aggressive trigger guard undercut work to dramatically reduce recoil and increase control. The frames wrap-around grip texture is aggressive enough to keep the gun firmly in the shooters grip without being uncomfortable for daily wear. The MR920 features a thinned profile slide at grasping locations and directional serrations in the front and rear; the match-grade barrel is conventionally rifled and spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger with a crisp, tactile reset.Optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the MR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. *CA Compliant
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Shadow Systems SS1039CA MR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant by Shadow Systems? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810120316031 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SS-1039-CA |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 13.6000 |
| Model | MR920 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Trigger Safety |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
The MR920 is a feature-packed, compact-sized pistol that is compatible with existing G19 holsters, magazines and gear. The MR920s frame features configurable ergonomics. Interchangeable backstraps allow shooters to adjust the grip angle to fit their natural point of aim. An extended beavertail and aggressive trigger guard undercut work to dramatically reduce recoil and increase control. The frames wrap-around grip texture is aggressive enough to keep the gun firmly in the shooters grip without being uncomfortable for daily wear. The MR920 features a thinned profile slide at grasping locations and directional serrations in the front and rear; the match-grade barrel is conventionally rifled and spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger with a crisp, tactile reset.Optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the MR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. *CA Compliant
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Shadow Systems SS1039CA MR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant by Shadow Systems? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810120316031 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SS-1039-CA |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 13.6000 |
| Model | MR920 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Trigger Safety |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |












