Sig Sauer Electro-Optics SOW43001 Whiskey4 SFP Exposed Zero Stop Black 3-12x 44mm 30mm Tube BDC-1 Reticle
Sig Sauer Electro-Optics SOW43001 Whiskey4 SFP Exposed Zero Stop Black 3-12x 44mm 30mm Tube BDC-1 Reticle
$299.99
11 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The WHISKEY4 lineup gives the modern hunter a broad spectrum of rugged 4:1 variable power riflescopes designed to outperform season after season. Delivering quick and intuitive adjustments with a removable magnification throw lever and locking zero-stop elevation turret. Waterproof and fog-proof performance provided by Argon gas-purged lenses, each WHISKEY4 riflescope comes with factory-installed flip-back lens covers that maintain accessibility while keeping your optic protected.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer Electro-Optics SOW43001 Whiskey4 SFP Exposed Zero Stop Black 3-12x 44mm 30mm Tube BDC-1 Reticle by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681682058 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SOW43001 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 4" – 3.70" |
| Length | 15.8000 |
| Magnification | 3-12x |
| Model | Whiskey 4 |
| Objective Size | 44mm |
| Optic Coating | LensArmor |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 4.7 |
| Power | 3X – 12X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | BDC |
| Shipping Weight | 2.45 |
The WHISKEY4 lineup gives the modern hunter a broad spectrum of rugged 4:1 variable power riflescopes designed to outperform season after season. Delivering quick and intuitive adjustments with a removable magnification throw lever and locking zero-stop elevation turret. Waterproof and fog-proof performance provided by Argon gas-purged lenses, each WHISKEY4 riflescope comes with factory-installed flip-back lens covers that maintain accessibility while keeping your optic protected.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer Electro-Optics SOW43001 Whiskey4 SFP Exposed Zero Stop Black 3-12x 44mm 30mm Tube BDC-1 Reticle by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681682058 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SOW43001 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 4" – 3.70" |
| Length | 15.8000 |
| Magnification | 3-12x |
| Model | Whiskey 4 |
| Objective Size | 44mm |
| Optic Coating | LensArmor |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 4.7 |
| Power | 3X – 12X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | BDC |
| Shipping Weight | 2.45 |












