SIG SAUER M400 TREAD V2 5.56MM 10+1 16″
SIG SAUER M400 TREAD V2 5.56MM 10+1 16″
$1,034.65
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 798681715282 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RM40016BTRDV210 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 34.3500 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| UPC | 798681715282 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RM40016BTRDV210 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 34.3500 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |












