SIG RM40016BTRDV2 M400 556 V2 16 30R BLK
SIG RM40016BTRDV2 M400 556 V2 16 30R BLK
$1,034.62
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The M400 TREAD features a free-floating M-LOK enhanced handguard that is lightweight yet rigid for extreme control and ease of mounting accessories such as lights and handstops. The lower receiver has an ambidextrous safety for right or left-handed operation and includes an integrated QD mount for easy sling attachment. The M400 TREAD features a stainless steel barrel offering durability and corrosion resistance while improving accuracy; 3-prong flash hider; 1:8 twist rate; mid-length gas system; SIG Matchlite 2-stage trigger; MAGPUL SL-K telescoping stock for easy adjustment and a customized fit.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SIG RM40016BTRDV2 M400 556 V2 16 30R BLK by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681688005 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RM400-16B-TRD-V2 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 46.5 |
| Model | M400 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Sights | Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
The M400 TREAD features a free-floating M-LOK enhanced handguard that is lightweight yet rigid for extreme control and ease of mounting accessories such as lights and handstops. The lower receiver has an ambidextrous safety for right or left-handed operation and includes an integrated QD mount for easy sling attachment. The M400 TREAD features a stainless steel barrel offering durability and corrosion resistance while improving accuracy; 3-prong flash hider; 1:8 twist rate; mid-length gas system; SIG Matchlite 2-stage trigger; MAGPUL SL-K telescoping stock for easy adjustment and a customized fit.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SIG RM40016BTRDV2 M400 556 V2 16 30R BLK by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681688005 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RM400-16B-TRD-V2 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 46.5 |
| Model | M400 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Sights | Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |












