Sig Sauer PMCX300B9BIR MCX Spear LT 300 Blackout 30rd 9″
Sig Sauer PMCX300B9BIR MCX Spear LT 300 Blackout 30rd 9″
$2,499.99
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
he MCX platform has long been SIG SAUERS breeding ground for developing the best rifle system in the world through extensive testing, continued innovation and customer feedback. Now SIG SAUER Introduces the SIG SAUER MCX-SPEAR-LT Rifle, a revolutionary firearm built upon the legacy of its predecessor, the MCX Virtus. Designed with cutting-edge technology and precision engineering, this rifle sets a new standard for performance, versatility, and user experience.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer PMCX300B9BIR MCX Spear LT 300 Blackout 30rd 9″ by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681699636 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PMCX-300B-9B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 9" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 18.8'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-5" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
he MCX platform has long been SIG SAUERS breeding ground for developing the best rifle system in the world through extensive testing, continued innovation and customer feedback. Now SIG SAUER Introduces the SIG SAUER MCX-SPEAR-LT Rifle, a revolutionary firearm built upon the legacy of its predecessor, the MCX Virtus. Designed with cutting-edge technology and precision engineering, this rifle sets a new standard for performance, versatility, and user experience.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer PMCX300B9BIR MCX Spear LT 300 Blackout 30rd 9″ by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681699636 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PMCX-300B-9B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 9" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 18.8'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-5" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












