SIG SAUER MCX SPEAR-LT IR 5.56 COY 16″
SIG SAUER MCX SPEAR-LT IR 5.56 COY 16″
$2,599.99
100 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 798681699698 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-556N-16B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 35'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| UPC | 798681699698 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-556N-16B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 35'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












