Sig Sauer P211-GTO Handgun 9mm Luger 21(2)&23(1)rd Magazines 4.4″ Compensated Barrel Optic Ready SAO
Sig Sauer P211-GTO Handgun 9mm Luger 21(2)&23(1)rd Magazines 4.4″ Compensated Barrel Optic Ready SAO
$2,399.99
100 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Features:
- 4.4” Bull Barrel paired with a precision-mounted Mach3D compensator
- Utilizes P320 magazinees
- Steel frame with 3-slot accessory rail and full-length dust cover
- Compatible with picatinny rail mounted accessories
- Straight-pull trigger for a clean and consistent pull
- Precision-engineered alloy grip module
- Grip Safety Ambidextrous Thumb Safeties and Firing Pin Safety mechanism
- Equipped with (1) 23rd and (2) 21rd P320-Compatible Steel Magazines
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- PISTOL SIZE: Full-Size
- MAGS INCLUDED: (1) 23rd and (2) 21rd P320-Compatible Steel Magazines
- SIGHTS: Fiber Optic Front Black Fixed Rear
- OPTIC READY: Yes
- RX FOOTPRINT: SIG-LOC PRO
- SIGHT RADIUS: 5.56 in
- SLIDE FINISH: Nitron
- SLIDE MATERIAL: Stainless Steel
- ELECTRO-OPTIC INSTALLED: No
- TRIGGER ACTION: Single Action Only (SAO)
- TRIGGER TYPE: Flat Skeletonized
- MANUAL SAFETY: Yes
- FRAME FINISH: Nitron
- FRAME MATERIAL: Stainless Steel
- GRIP MODULE: Alloy
- GRIP TYPE: G10 Grip Panels
- GRIP COLOR: Black
- ACCESSORY RAIL: 1913 Picatinny Rail
- FCU MATERIAL: N/A
- BARREL LENGTH: 4.4 in Bull Barrel paired with MACH3D Compensator
- THREADED BARREL: No
- BARREL MATERIAL: Carbon Steel
- OVERALL LENGTH: 8.5 in
- OVERALL WIDTH: 1.48 in
- HEIGHT: 5.25 in
- WEIGHT: 45.9 oz
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer P211-GTO Handgun 9mm Luger 21(2)&23(1)rd Magazines 4.4″ Compensated Barrel Optic Ready SAO by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681728077 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 211F-9-GTO |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.4" Bull Barrel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Magazine Included | 2 x 21-Round |
| Model | P211 |
| Number of Magazines | 3 (2) 21 rd. (1) 23 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Firing Pin/Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.9 |
| Sights | FS: Fiber Optic | RS: Fixed |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
Features:
- 4.4” Bull Barrel paired with a precision-mounted Mach3D compensator
- Utilizes P320 magazinees
- Steel frame with 3-slot accessory rail and full-length dust cover
- Compatible with picatinny rail mounted accessories
- Straight-pull trigger for a clean and consistent pull
- Precision-engineered alloy grip module
- Grip Safety Ambidextrous Thumb Safeties and Firing Pin Safety mechanism
- Equipped with (1) 23rd and (2) 21rd P320-Compatible Steel Magazines
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- PISTOL SIZE: Full-Size
- MAGS INCLUDED: (1) 23rd and (2) 21rd P320-Compatible Steel Magazines
- SIGHTS: Fiber Optic Front Black Fixed Rear
- OPTIC READY: Yes
- RX FOOTPRINT: SIG-LOC PRO
- SIGHT RADIUS: 5.56 in
- SLIDE FINISH: Nitron
- SLIDE MATERIAL: Stainless Steel
- ELECTRO-OPTIC INSTALLED: No
- TRIGGER ACTION: Single Action Only (SAO)
- TRIGGER TYPE: Flat Skeletonized
- MANUAL SAFETY: Yes
- FRAME FINISH: Nitron
- FRAME MATERIAL: Stainless Steel
- GRIP MODULE: Alloy
- GRIP TYPE: G10 Grip Panels
- GRIP COLOR: Black
- ACCESSORY RAIL: 1913 Picatinny Rail
- FCU MATERIAL: N/A
- BARREL LENGTH: 4.4 in Bull Barrel paired with MACH3D Compensator
- THREADED BARREL: No
- BARREL MATERIAL: Carbon Steel
- OVERALL LENGTH: 8.5 in
- OVERALL WIDTH: 1.48 in
- HEIGHT: 5.25 in
- WEIGHT: 45.9 oz
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Sig Sauer P211-GTO Handgun 9mm Luger 21(2)&23(1)rd Magazines 4.4″ Compensated Barrel Optic Ready SAO by Sig Sauer? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681728077 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 211F-9-GTO |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.4" Bull Barrel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Magazine Included | 2 x 21-Round |
| Model | P211 |
| Number of Magazines | 3 (2) 21 rd. (1) 23 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Firing Pin/Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.9 |
| Sights | FS: Fiber Optic | RS: Fixed |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |











