Smith & Wesson Model 350 Handgun .350 Legend 7rd Capacity 7.5″ Barrel Stainless Steel Satin Finish
Smith & Wesson Model 350 Handgun .350 Legend 7rd Capacity 7.5″ Barrel Stainless Steel Satin Finish
$1,681.61
7 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
When you hear Smith & Wesson one of the first things that comes to mind is revolvers. Delivering maximum power for avid handgun hunters Smith & Wesson engineers created the massive “X-Frame” which serves as the basic design for the most powerful production revolver the S&W500. Smith & Wesson is back to turn heads with the release of the M350 Legend X Frame the first production revolver to shoot the efficiently designed 350 Legend hunting calibers.
Features:
- 7-Shot fluted cylinder
- Ported barrel tames recoil
- Great for hunting medium-sized game
- Red ramp front sight
- Moon clips included
Specifications:
- Caliber: 350 Legend
- Capacity: 7
- Length: 13.5
- Front Sight: Red Ramp
- Rear Sight: Adjustable
- Action: Single/Double Action
- Grip: Synthetic
- Cylinder Material: Stainless Steel
- Barrel Material: Stainless Steel
- Frame Material: Stainless Steel
- Frame Finish: Satin Stainless
- Barrel Twist: 1:16"
- Barrel Length: 7.5" (19.1 cm)
- Weight: 71.5 oz.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Smith & Wesson Model 350 Handgun .350 Legend 7rd Capacity 7.5″ Barrel Stainless Steel Satin Finish by Smith & Wesson / S&W? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 022188884807 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 13331 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | revolver |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Length | 7.50" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 7 |
| Length | 13.5'' |
| Magazine Included | 1 x 7-Round |
| Model | 350 |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Rate of Twist | 1-in-18.78" |
| Safety | Internal Lock |
| Shipping Weight | 6.5 |
| Sights | Ramp Front/Adj Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |
When you hear Smith & Wesson one of the first things that comes to mind is revolvers. Delivering maximum power for avid handgun hunters Smith & Wesson engineers created the massive “X-Frame” which serves as the basic design for the most powerful production revolver the S&W500. Smith & Wesson is back to turn heads with the release of the M350 Legend X Frame the first production revolver to shoot the efficiently designed 350 Legend hunting calibers.
Features:
- 7-Shot fluted cylinder
- Ported barrel tames recoil
- Great for hunting medium-sized game
- Red ramp front sight
- Moon clips included
Specifications:
- Caliber: 350 Legend
- Capacity: 7
- Length: 13.5
- Front Sight: Red Ramp
- Rear Sight: Adjustable
- Action: Single/Double Action
- Grip: Synthetic
- Cylinder Material: Stainless Steel
- Barrel Material: Stainless Steel
- Frame Material: Stainless Steel
- Frame Finish: Satin Stainless
- Barrel Twist: 1:16"
- Barrel Length: 7.5" (19.1 cm)
- Weight: 71.5 oz.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Smith & Wesson Model 350 Handgun .350 Legend 7rd Capacity 7.5″ Barrel Stainless Steel Satin Finish by Smith & Wesson / S&W? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 022188884807 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 13331 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | revolver |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Length | 7.50" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 7 |
| Length | 13.5'' |
| Magazine Included | 1 x 7-Round |
| Model | 350 |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Rate of Twist | 1-in-18.78" |
| Safety | Internal Lock |
| Shipping Weight | 6.5 |
| Sights | Ramp Front/Adj Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |












